Lazer Epilasyon Nedeniyle Tazminat Davası - Bestami ÇINGI

Epilasyon merkezinde işlem sonrasında yanık veya başka bir zarar meydana gelmişse tazminat davası açılabilir.

Yanlış lazer epilasyon dava edilebilir mi? Bu yazımda sizlere lazer epilasyon nedeniyle yaşanılan mağduriyetler ile ilgili merak edilen konulara yer vereceğim. Son zamanlarda birçok kişi kılların sorunsuz ve kalıcı olarak çözümü için epilasyon merkezlerine giderek lazer epilasyon işlemi yapılmaktadır.

İşlem sırasında kullanılan teknoloji ışın teknolojisidir. Ancak bazı durumlarda işlem yanıklara neden olabilir. Vücutta yanıkların ortaya çıkması sonrasında insanlar ne yapacağını bilememektedir. Lazer epilasyon işlemi yaptırıp da vücudunda yanıklar oluşan müvekkillerim için manevi tazminata değineceğim.

Lazer epilasyon işlemi sonrasında herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşan, vücudunda yanıklar oluşan kişilerin şikayet etme hakkı bulunuyor. Bu şikayet TCK kapsamındaki taksirle yaralama suçuna isabet eder. Ayrıca söylediği gibi işlemi yapan kişi veya işletmelerin Türk Ceza Kanunu kapsamında cezai sorumluluğu ile beraber Türk Borçlar Kanunu kapsamında bir tazminat sorumluluğu yer almaktadır. Lazer epilasyon işlemini yapan kişi ya da işletme bir eser meydana getirmeyi üstlenir. Bu sorumluluğu kusurlu bir şekilde noksansız bir şekilde ifa edememesi durumunda sorumluluğu bulunur. (Yargıtay 3. Hukuk Dairesi 2014/19681 E. , 2015/15751 K).

Aydınlatma Yükümlülüğü Hakkında

Lazer epilasyon, estetik işlemi olarak geçer. Güzelleşme amacıyla yapılan bu uygulama taraflar arasındaki ilişki eser sözleşmesiyle kurulmaktadır. (6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun m. 470 ve devamı)

Türk Borçlar Kanunu’nun 471. maddesi üzerinden sonucu taahhüt eden yüklenici, iş sahibinin yararını gözeterek özen görevini yerine getirmelidir. Epilasyon merkezi işi tamamlarken iş sahibinin yararını ön planda tutması gerekir. Uygulamayı yapacak sadece sözleşme şartlarına ve teknik kurallara uygun olarak hareket etmez. Aynı zamanda iş sahibinin çıkarlarını korumalıdır.

Yüklenicinin özen borcundan doğan sorumluluğu belirlenirken, benzer alandaki işleri üstlenen mesleki ve teknik kurallara uygun davranışları da yapması gerekir. Epilasyon merkezi sözleşme hükümlerine ve beklenen amaca uygun şekilde yapmakla yükümlüdür.

Kalıcı İzler Ortaya Çıkarsa Ne Olur?

Lazer epilasyon işlemi dolayısıyla vücudu üzerinde kalıcı bir iz kalan ya da çeşitli sağlık problemleriyle karşılaşan mağdur kişilerin, bedensel bütünlüğünün zedelenmesinden dolayı manevi tazminat talep edebiliyor.

Kişilerin güzellik merkezlerinde ya da bu amaca özgü açılan işletmelerde böyle bir durumu yaşaması durumunda uzman Gaziantep avukat aracılığıyla tüketici mahkemesine başvurması gerekmektedir. Sizlere bu konuda destek verebilirim. Bu alanda yüzlerce müvekkilime hizmet vermiş ve bu yönde tüketici lehine kararlar almayı başardım.

Lazer Epilasyon Hatası Nedeniyle Şikayetçi Olunur Mu?

Lazer epilasyon uygulamasından sonra vücudunda yanık oluşan ya da başka herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşan kişiler işletmeyi şikâyet edebilir. Yapılacak şikayet, taksirle yaralama olan TCK 89. madde birinci fıkraya göre gerçekleştirilir. Lazer epilasyon işlemi uygulayan kişi veya işletmenin kusurlu olması gerekir.

Lazer epilasyon hatası nedeniyle ortaya çıkan taksirle yaralama suçu şikayete tabidir. Mağdurun şikayeti olmadan kişi ya da işletme hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılmamaktadır.

Lazer Epilasyon Tazminat Davası

Lazer epilasyon uygulamasının hatalı şekilde yapılması sonucu yanık oluşması veya başka bir sağlık sorunuyla karşılaşılması nedeniyle tazminat davası açılabilir. Mağdur kişinin, yapılan lazer epilasyon işlemi nedeniyle bir maddi kaybı olması durumunda ise maddi tazminat isteyebilecektir. Kanunda uygulanan düzenlemeler gereğince hâkim, maddi tazminatın kapsamını ve ödenme biçimini belirler.

Mağdur kişinin manevi tazminat isteme hakkı da bulunuyor. Mağdurun bedensel bütünlüğünün bozulması sonrasında hak ve nesafet ilkeleriyle bağlı kalınarak, tarafların sosyal ve ekonomik durumları ele alınır.

Lazer Epilasyon Manevi Tazminat Ne Kadar?

Manevi tazminatın amacı, faili bir cezaya çarptırmak dışında mağduru manevi olarak tatmin edebilmektir. Zarar görenin zenginleşmemesi, zarar sorumlusunun da fakirleşmemesi gerekir Davalarda 22.6.1976 tarihli ve 7/7 Sayılı İçtihadı Birleştirme Kararı’nın gerekçesinde de takdir edilecek manevi tazminatın tutarı ise özel hal ve şartlara göre belirlenir. Manevi tazminatın belirlenmesinde olayın oluş şekli, zararın meydana geldiği vücut bölgesi, yaranın kalıcılığı, gibi konular ele alınır.

Lazer epilasyon yanık tazminat davaları uzmanlık gerektiren konulardan bir tanesidir. Bu nedenle bu davalar için benden profesyonel hukuki hizmet alabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Davasına Hangi Mahkeme Bakar?

Lazer epilasyon hizmeti tedavi veya estetik amaçlar dışında yapılması durumunda davaya bakmaya genel mahkemesi yerine Tüketici Mahkemesi bakar. Lazer epilasyon yanık tazminatı, lazer epilasyonu sebebiyle vücut üzerinde ortaya çıkan olumsuz değişikler oluşan kişilerin işlemi gerçekleştiren kişi ya da işletmeden talep edebileceği tazminat türlerinden bir tanesidir. İşlem sonrası oluşan yanık ya da sağlık sorunları nedeniyle birçok kişi mağduriyet yaşamaktadır.

Gaziantep ve Türkiye’nin belli başlı şehirlerinde sizlere gerekli hukuki desteği verebilirim. Gaziantep şehrinde yaşanan hukuki uyuşmazlıklarda çözüm ortaklığı noktasında dava takibi, hukuki danışmanlık ve önleyici hukuk çerçevesinde avukatlık hizmetlerini yürütebilirim. Gaziantep avukatlık hizmetlerini Avukatlık Kanunu’na ve TBB meslek kurallarına uygun bir şekilde yerine getirerek hareket ediyorum.

Yorum Yaz

Call Now Button