İştirak Nafakası Nedir? - Bestami ÇINGI

Nafaka davası sürerken çocuklar için önemli olan konulardan biri iştirak nafakasıdır. Gaziantep boşanma avukatı olarak iştirak nafakası konusunda yardımcı olmaktayım.

Gaziantep boşanma avukatı olarak iştirak nafakası konusunda merak ettiklerinize size özel olarak yanıt vermekteyim.  Anlaşmalı veya çekişmeli boşanma dava sürecinde çocuk durumu üstünlüğü için gereken uygulamalar için başvuru yapabilirsiniz.

İştirak Nafakası Tanım

Çocuk velayeti eşlerden birine verilir ve velayeti alamayan kişinin ödemesi gereken masraflara iştirak nafakası denmektedir. Çocuk bakımı ve eğitimi için verilmesi gereken miktar, velayeti almayan tarafın gelirine göre değişebilecektir. Nafaka vermekle yükümlü olan tarafın gerekli miktarı ödemeye başlaması için mahkeme kararının kesinlik kazanması gerekmektedir.

Çocuk ihtiyaçları ve nafaka verecek olan kişinin gelir düzeyi değişken olabilmektedir. Dolayısıyla mahkeme kararı ve iştirak nafakası nedir sorusunun yanıtı birbirine paralel olarak güncellenebilir. Yeniden belirlenen nafaka olabileceği gibi komple kaldırılan nafaka durumu da görülebilir. Mahkeme şayet iştirak nafakasını kaldıracaksa, çocuk ergin olmuş demektir.

Boşanma Davası Sürerken Nafaka Verilir mi?

İştirak nafakasının verilmesi için boşanma davasının kesinleşmiş olması gerekir. Diğer yandan boşanma davası çekişmeli ise ve uzun sürecekse, çocuk ihtiyaçları için tedbir nafakası verilebilir. Dava sürerken verilen nafakanın adı tedbir nafakasıdır. Mahkeme kesin karar verince iştirak nafakasını vermek gerekir. Her ikisini de karşılaştırmak gerekirse, birçok özelliği aynı şekilde işleme sokulacaktır.

İştirak Nafakasını Kimler İsteyebilir?

Kimler iştirak nafakasını isteyebilir sorusuna gelince, çocuk velayetini alan taraf bunu isteme hakkına sahiptir. Çocuk giderlerinden sorumlu olan her kimse, iştirak nafakasını talep edebilecektir. Çocuk ayırt etme gücüne sahipse kendi adına da istekte bulunabilir. İstisna durumlarda çocuk için kararlaştırılan kayyım da talepte bulunabilir.

Evlilik Dışı Çocuklarda İştirak Nafakası İstenir mi?

Evlilik olmadan doğan çocuklarda boşanma avukatı Gaziantep ofisimiz merak edilen sorular için yardımcı olacaktır. İştirak nafakasını evlilik dışı çocuklarda da istemek mümkündür. Çocuğa bakmakla yükümlü olan taraf, diğer taraftan belirli oranda nafaka isteyebilir.

Evlilik dışı çocuklara ödenmesi gereken nafakalarda, velayet sahibinin ekonomik ve sosyal durumu da dikkate alınmaktadır. Biyolojik olarak anne baba olan taraflardan biri nafaka isteyebilecektir. Ancak anlaşmazlık durumları sıkça görülebildiğinden, mahkeme kararı ile birlikte hareket edilmesi gerekebilir.

Çocuk ve babası arasındaki soy bağı belirsiz ise iştirak nafakasını talep etmek mümkündür. Ancak bu gibi hallerde baba ile çocuk arasındaki biyolojik bağlantı kanıtlanmalıdır. Biyolojik baba ile çocuk arasındaki bağ kanıtlanırken nafaka talep edilebilir.

İştirak Nafakasının Miktarını Belirleme

Mahkeme, iştirak nafakasının miktarını bazı değerlendirmeye göre netleştirir. Çocuk okul ve sosyal yaşam giderleri, nafaka verecek olan kişinin durumu gibi kriterlere göre miktar belirlenir. Verilmesi istenen nafaka her ay düzenli olarak peşin şekilde ödemektedir. Nafaka alacaklısına doğrudan veya belirtilen kanallarla iştirak nafakası ödemesi yapılabilir.

Şayet nafaka icralık durumda ise icra müdürlüğü üzerinden ödeme gerçekleşmelidir. Eğitimi ergin olmasına rağmen devam eden çocuklarda ise söz konusu giderler nafakayla ödenebilir. Mahkemede talep edilmesi halinde devam eden eğitim harcamaları için ödeme de sürecektir.

Çocuğun Yararına Göre İştirak Nafakası

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları ve Türk Medeni Kanun maddelerinde çocuk yararı konusu ayrıca önem taşır. Çocuk yaşamını ilgilendiren tüm faaliyetlerde, genel olarak çocuk yararı ilkesine göre hareket edilmektedir.

Çocuk ve anne babasının faydalı olacağı durumlar çatıştığı zaman üstünlük tanınacak olan taraf çocuk olmalıdır. Gelişim için gereken en iyi durumlara bakılarak, bedensel, zihinsel ve ahlaki açıdan değerlendirme yapılır. Çocuk gelişiminin olması gereken şekilde gerçekleşmesi adına istenen koşulları sağlamak velayet sahibinin görevidir.

Çocuk Evlenirse İştirak Nafakası Verilir mi?

Mahkeme kararına göre evlenme ve on sekiz yaşı doldurma durumlarında erginlik olacaktır. Çocuk ergin duruma girdiğinde nafaka da sonlanmış olur. Fakat eğitimle ilgili istisnaları avukatınız olarak sizlere aktarmaktayım. Her danışan farklı durum değerlendirmesi ile yasalara göre değerlendirilmektedir.

İştirak Nafakasının Artması veya Azaltılması

Türk Medeni Kanun 330-33. maddeleri kapsamında, gereken hallerde iştirak nafakasının artması, azalması mümkündür. Yeni başvuru ile nafaka davası sonuçlandıktan sonra iştirak nafakasının miktarı farklı olabilir. Nafaka verecek kişinin durumu ve belgelerle mahkemede değerlendirilmesi ardından yeni nafaka miktarı da netleşecektir.

İştirak nafakasını talep eden taraflar, yenilenen miktar konusunda anlaşmazlık yaşarsa uzman görüşü gerekebilir. Avukatınız olarak anlaşmazlıklarda nasıl bir yöntem izleneceğine dair yardımcı olmaktayım.

Hangi Mahkeme İştirak Nafakasına Bakar?

Aile mahkemeleri velayet, nafaka, boşanma gibi davaları takip etmekle görevli mahkemelerdir. Şayet bulunduğunuz yerde aile mahkemesi yoksa asliye başvurusu da yapılabilmektedir. Resmi tatil dönemlerinde mahkeme durumu kontrol edilerek hareket edilmesi zaman artısı sağlayacaktır.

Mahkeme başvurusunda bulunmak isteyen taraf, şayet evlilik dışı çocuk için nafaka talep edecekse, yerel mahkemeye gitmelidir. Yerel aile mahkemesi başvurusu ile benzer şekilde süreç devam edecektir. Bu gibi durumlarda çocuk ikamet yeri dikkate alınmalıdır. Çocuk ve velayeti alan kişi aynı yerde ikamet ediyor olmalıdır. Kesinleşmemiş velayet davası varsa daha farklı bir durum olabilir.

Yorum Yaz

Call Now Button