Gaziantep İcra Avukatı - Bestami ÇINGI

Gaziantep icra avukatı, Gaziantep adliyesi icra hukuku alanında görev yapmaktadır. Gaziantep icra avukatı olarak alacaklı ve borçlu taraflar arasındaki hukuki süreç boyunca müvekkillerimize yardımcı olarak haklarını almalarını sağlıyoruz.

İcra Hukuku Nedir?

İcra hukuku; borcunu ödememiş olan borçlu tarafın borcunun, alacaklı tarafın mahkemeye başvurması halinde devlet zoruyla taşınır ve taşınmaz olan varlıklarına el konarak borcun karşılanmasını ele alan bir hukuk dalıdır.

İcra Avukatı Kime Denir?

İcra avukatı, borçlu tarafın alacaklı tarafa borcunu ödememesi halinde icra takip işlemlerini başlatarak yürüten ve alacaklının haklarını alması için bütün hukuki işlemleri yapan kişidir. Böyle bir durumda icra avukatı, alacaklının vekili olarak haciz işlemlerinde bulunarak, hukuka uygun bir şekilde borçlunun taşınır ve taşınmaz varlıklarına haciz konulmasını talep eder.

İcra Avukatı Ne İş Yapmakla Sorumludur?

Borçlu kişinin alacaklıya borcunu ödemesi ile ilgili hukuki bir süreç yürüten icra avukatı, öncelikle borçlu ile iletişim sağlayarak borcunu ödemesi konusunda anlaşma yapmaya çalışmalıdır. Bundan herhangi bir sonuç alınmadığı taktirde icra avukatı, icra müdürlüğü aracılığı ile borçluya icra takibi başlatır. İcra avukatı, müvekkilinin haklarını sonuna kadar savunarak borçlunun mal varlıklarına haciz konulmasını ve borcun tahsil edilmesini sağlamaya çalışır.

İcra avukatının ayrıca sorumlu olduğu bazı noktalar aşağıdaki gibidir;

  • İpotek ve rehinlerin satışlarının yapılarak alacakların tahsilinin sağlanması,
  • Kredi ve finans kiralama sözleşmelerinden doğabilecek alacakların takibinin yapılması,
  • Haciz konulma işlemlerinin başlatılarak satış işlemlerinin ve borçludan alacakların tahsil edilmesi, karşılıksız çek davalarının takibi ve incelenmesi, borca karşılık açılan kötü niyetli davalara itiraz ve takip süreçlerinin yönetilmesi.

Haciz Nedir?

Haciz, borçlu kişinin borcunu alacaklıya ödememesi durumunda, alacaklının borçlu kişiye icra takibi başlatması ile borcun tahsil edilmesi için devlet tarafından borçlunun taşınır ve taşınmaz varlıklarına el konulması durumudur.

İyi Bir İcra Avukatının Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

İyi bir icra avukatı seçmek, alacaklı tarafın haklarını geri alabilmesi için oldukça önemli bir konudur. Bundan dolayı iyi bir icra avukatının problem çözme yeteneği sahip olmalıdır. Bununla birlikte iyi bir iletişime sahip olmalıdır ki alacaklı ve borçlu tarafın anlaşma yolu ile borçları tahsil ederek sorunu daha kolay bir şekilde çözebilsin. Aksi taktirde borçlu tarafa dava açılması gerekir. İcra davası oldukça zorlu bir süreç olduğundan icra avukatının anlaşma yolu ile problemi çözebilmesi işleri daha kolay hale getirecektir.

İyi bir icra avukatı, anlaşma yolu ile bir çözüme varılmadığı taktirde, müvekkilinin yerine dava süreci sonuçlanana kadar takipte kalmalı ve müvekkiline hukuki danışmanlık yaparak süreç hakkında bilgi vermelidir. Yani iyi bir icra avukatı ile çalışmak dava sürecinin daha hızlı ve etkili bir şekilde sonuçlanması için oldukça önemlidir.

Avukatsız İcra Takibi Başlatmak Mümkün Müdür?

Alacaklı kişinin avukat olmadan icra müdürlüğü aracılığı ile icra takibi başlatması mümkündür. Ancak icra hukuku bilgi ve deneyim gerektiren bir alan olduğundan alacaklının hukuki bilgisi olmadığı taktirde olumsuz sonuçlarla karşılaşması olasıdır. Bundan dolayı icra takibi için iyi bir icra avukatı ile çalışmak önemlidir.

İcra takibinin açılmasının yanı sıra masraflar, harçlar, borçluya gönderilecek olan ödeme emrinin yasaya uygun olarak hazırlanması, tebligat işlemleri, icra takibinin takip edilmesi, borçlunun mal varlığına dair icra müdürlüğünden sorgu yapılması, malvarlığı üzerinden haciz talebinde bulunulması, haczedilen malların satışa çıkarılması gibi yapılması gereken birçok işlem bulunmaktadır. Bu sebeple alanında uzman bir icra avukatına başvurmak bütün bu sürecin daha hızlı ve etkili bir şekilde yürütülmesini sağlar.

Gaziantep İcra Avukatı Danışma Hizmeti

Bütün hukuk alanlarındaki avukatlar, müvekkillerine hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Gaziantep icra avukatı olarak bizler de müvekkillerimize hukuki danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Müvekkillerimizin icra hukuku alanında bütün sorunlarına çözüm bulmak için iletişim halinde kalarak hukuki danışmanlık hizmeti sunuyoruz.

Borçlu tarafa açılan icra takibine karşılık, borçlunun itiraz talebinde bulunması ya da alacaklıya açabileceği herhangi bir davanın bulunup bulunmadığı konusunda müvekkillerimizin merak ettiği soruları yanıtlamaya çalışıyoruz.

Gaziantep icra hukuku hakkında merak edilen bütün sorularınız için ofisimize gelerek ya da online olarak hukuki danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Bizimle iletişim kurmak için telefon iletişim kısmındaki telefon numaramızdan ya da e – posta adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehir dışında olan müvekkillerimiz için de online danışmanlık hizmetlerimiz mevcuttur.

Gaziantep İcra Avukatı Ücretleri Nelerdir?

Gaziantep icra avukatı ücretleri avukattan avukata göre değişkenlik göstermektedir. İcra avukatları, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenen Avukatlık Asgari Ücret Tarifesindeki ücretin daha altında bir ücret karşılığında hizmet verememektedirler. Gaziantep icra avukatları, müvekkilinin yaşadığı durumu göz önünde bulundurarak sürecin nasıl ilerlemesi gerektiğini ve neler yapılması gerektiğini müvekkiline anlatır. Bununla birlikte ücret hakkında da müvekkile bilgi verilir. Avukatın söylediği şeyler müvekkilin aklına yattığı taktirde anlaşma sağlanır ve genelde avukatlar, süreç öncesinde ücretin belli bir miktarını müvekkilinden almaktadırlar.

 

Yorum Yaz

Call Now Button