Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Davası - Bestami ÇINGI

Evlilik Birliği’nin temelinden sarsılması şiddetli geçimsizlik nedenleri arasında en önemlilerinden biridir. Aslında hukuk terimleri arasında şiddetli geçimsizlik evlilik birliğinin temelinden sarsılması olarak da geçer. Evlilik birliği iki tarafın ortak bir hayat sürdürebilmeleri için başvurdukları ve resmi olarak hayatlarını birleştirdikleri bir birliktir. Ancak kişilerin evlilik birliği temelinden sarsılırsa eğer eşlerden birisi diğerine boşanma davası açabilir. Evlilik birliğinin bozulmasının en önemli etkenlerinden biri de şiddetli geçimsizliktir. Gaziantep şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açmak isteyen kişiler iletişim numaraları üzerinden benimle iletişime geçerek dava sonucunu olumlu bir şekilde alabilir.

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Davası Nedir?

İstatistiklere bakılacak olursa Türkiye’de açılan boşanma davalarının büyük bir çoğunluğu yani %90’dan daha fazlası şiddetli geçimsizlik sebebiyle olur. Şiddetli geçimsizliğin bir diğer adı da evlilik birliğinin temelinden sarsılmasıdır. Taraflar ev içerisinde yaşadıkları sorunlardan dolayı daha fazla anlaşamazlar ve hem fiziksel hem de psikolojik şiddet olabilir. Bu durumlar sonucunda açılan davalara şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası denir.

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Davası Şartları

Çiftlerin yaşamış olduğu evlilikleri büyük bir derecede hasar almış olmalıdır. Çok büyük hasarlar aldıkları için eşlerden daha fazla ortak hayat sürdüremezler. Genel anlamda kanun evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına sebebiyet verecek bir liste sıralamamıştır. Bu nedenle genel anlamda evlilikten evliliğe değişebilen sebepler olabilir. Daha çok uygulamalarla kendisini gösterir. Fakat temel kurallardan biri eşler arasında şiddetli bir geçimsizlik ya da anlaşmazlık olmasıdır.

Eşler arasındaki sorunlar çok ağır olduğu için artık beraber yaşamaları imkansız bir hale gelir. Ancak her geçimsizlik bir boşanma sebebi olarak kabul edilmez. Örnek verecek olursa eşlerin sabah kahvaltılarının hangi saatte olan olacağı üzerine açılan bir tartışma şiddetli geçimsizlik değilken eşlerden birinin diğerine eve kilitleyip dışarı çıkartmaması bir şiddetli geçimsizlik sebebidir. Ancak kültürden kültüre değişiklik gösterebileceği için her boşanma sebebi şiddetli geçimsizlik olarak belirlenmez.

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açabilmek için taraflar arasında herhangi bir duygusal bağın kalmamış olması gerekir. Şiddetli geçimsizliğin boşanma sebebi olup olmayacağı da hakim tarafından karar verilir. Hakim bu durumda bilimsel görüşleri ve içtihatları değerlendirir. Eşler arasında yaşanan geçimsizlik bir eş için çekilmez olması yeterlidir. Her iki tarafın şiddetli geçimsizlik yaşaması zorunlu değildir. Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası tek bir eş tarafından da açılabilir. Gaziantep şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Eşler Kusursuz İse Sonuç Ne Olur?

Şiddetli geçimsizlik yani evlilik birliğinin sarsılması nedeniyle boşanma davası açabilmek için davalının kusurlu olması zorunlu değildir. Aslında her durumda dava açılabilir. Davalının itiraz hakkında kusuru kendisini kolay bir şekilde gösterir. Eğer davalı çok ağır bir kusura tabi değilse davaya itiraz hakkı da ortaya çıkabilir. Her durum şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davasına yol açmadığı gibi taraflardan birinin ağır olaylar yaşamış olması da önemlidir. Genel anlamda bunun için yazılan bir olgu olmadığı için hakim anlatılanlara ve delilleri yönelik olarak bir sonuca varır. Eğer şiddeti geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açılacaksa bu durumda nedenler şiddetli geçimsizliği ortaya çıkartan sebepler olmalıdır. Aksi takdirde itiraz hakkı doğar.

Şiddetli Geçimsizlik Örnekleri

 • Eşe iftira atmak,
 • Ailevi sırları üçüncü kişilerle paylaşmak,
 • Eşle alay etmek,
 • Eşin ailesine düzenli hakaret etmek,
 • Kumar oynamak,
 • Eşi yaralamak,
 • Sürekli içki içmek,
 • Dövmek amacıyla eşinin üzerine yürümek,
 • Terk sebebi oluşmasa da evi sürekli olarak terk etmek,
 • Eşi dövmek,
 • Eşe beddua etmek,
 • Eşin akrabalarına fiili bir şekilde saldırıda bulunmak,
 • Evli kişilere yakışmayacak davranışlarda sık sık bulunmak,
 • Başkalarının gözü önünde eşini ölümle tehdit etmek,
 • Hasta olan eşini bilinçli bir şekilde tedavi ettirmemek,
 • Karşılıklı hakaret etmek,
 • Sarhoş bir halde eve gelerek eşyalarını kırmak,

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Davası

Evlilik Birliğinin temelinden sarsılması yani evlilikte yaşanan şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası HMK hükümleri içerisine dahildir. Bu anlamda çekişmeli boşanma dilekçesi tamamen kanuni şartları taşımak durumundadır. Dava dilekçesinin hazırlanması, cevap dilekçesinin gelmesi, cevaba cevap ve buna yönelik olarak ikinci cevap dilekçelerinin en doğru şekilde hazırlanması önemlidir. Bununla beraber delillerin gerektiğince belirtilmesi davalı korunmak istenen kişinin hukuki yarara ulaşması açısından oldukça önemlidir.

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle açılan boşanma davalarının ne kadar süreceği en çok merak edilen konular arasında yer alır. Bununla beraber bu davaların neden uzun sürdüğü de oldukça merak edilir. Genel anlamda yargılama haklıya ve gerçeğe ulaşmayı amaçlamaktadır. Bu anlamda adaletin tamamen yerini bulması biraz zaman alabilen konular arasında yer alır. Aynı zamanda mahkemelerin yoğun iş yükü de davaların uzamasına sebep olur. Özellikle tanıkların dinlenmesi için aradan geçen zaman bu tür davaları uzata bilir. Bu anlamda şiddetli geçimsizlik sebebiyle açılan boşanma davaları deliller ve dilekçeler doğrultusunda en doğru şekilde mahkemeye sunulmalıdır. Böylece dava daha kısa sürede sonuçlanabilir. Eğer usul kararlarına aykırı bir şekilde dava açıldıysa bu davalar yıllar alabilir. Sizler de kısa bir süre içerisinde davanın sonuçlanmasını isterseniz Gaziantep şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası için benimle iletişim numaraları üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yaz

Call Now Button