2024 ANLAŞMALI BOŞANMA PROTOKOLÜ NEDİR VE NASIL HAZIRLANIR? - Bestami ÇINGI

Anlaşmalı boşanma protokolü Gaziantep avukat başvurunuz ardından detaylı bir şekilde hazırlanarak sizlere sunulmaktadır. Anlaşmalı boşanma için zaman kaybetmiyoruz.

Anlaşmalı boşanma protokolü tanımı ve hazırlıkları konusunda Gaziantep avukat başvurunuzu yapabilirsiniz. Sizlere anlaşmalı boşanmaya dair yardımcı olmakta, süreci en iyi şekilde desteklemekteyim. Boşanma aşamasındaki tüm sorularınızı güvenle aktarabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Tanımı

Boşanma davası açıldığında yazılı şekilde boşanmayı sağlayan protokolün adı anlaşmalı boşanma protokolüdür. Protokolü tanımlayan en önemli özellik, boşanma konusunda yazılı bir şekilde anlaşmaya varıldığını göstermesidir.

Bir çiftin boşanabilmesi için gerekli şartlardan birisi anlaşmalı boşanma protokolüdür. Evliliği sonlandırmak isteyen eşlerin hızlı şekilde bunu gerçekleştirmesini sağlar. Yargılama faaliyeti olarak hukuki açıdan istenen ayrılık sürecine daha pürüzsüz şekilde ulaşmak mümkündür.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Kapsamı

Anlaşmalı boşanma protokolünde mal paylaşımı, velayet, nafaka, ortak borçlar, bazı diğer koşullar yer alır. Her aile veya evli çift için başvuru koşulları değişebileceğinden, doğru bir değerlendirme ile işe başlanmaktadır.

Protokolü tam olarak yerine getirmek için bazı konularda anlaşma sağlanması önemlidir. Maddi ve manevi tazminat konusu bu sıralamada ilk maddedir. Yoksulluk nafakası, çocuk velayeti konusunda da anlaşma sağlanmış olmalıdır. Velayeti kendisine bırakılmayan taraf için gerekli anlaşma sağlanmış olmalıdır. Başka deyişle velayeti alamayan taraf, bu konuda durumu kabul etmiş olmalıdır.

Zorunlu olmayan anlaşma unsurlarına bakıldığında genellikle mal rejim tasfiyesi ve aile konutu konularıdır. Boşanma protokolünde zorunlu olan maddeler konusunda hassas davranmak gerekir. Tam anlaşma sağlanamaması ve protokole uygunluk olmaması hallerinde boşanma davası çekişmeli bir hal alacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Hazırlanışı

Mahkemeye sunulacak olan dava süreçlerinde protokole uygunluk süreci belirleyen önemli bir durumdur. Mahkemede pürüzsüz bir dava istiyorsanız avukatınız olarak başvuruları beklemekteyim. Sizlere Gaziantep boşanma avukatı görüşme ve dava süreci hakkında en iyi şekilde yardımcı olmaktayım. Aşamalarla beraber ilerleme kaydedeceğiniz şekilde dava süreci başlatılmakta ve anlaşmalı boşanma tamamlanmaktadır.

Anlaşmalı boşanma avukatı olarak ilk görüşme aşamasında sizlere temel bilgileri sağlıyorum. Ardından da hangi konular olduğu ve yazılı olarak bulunması gereken protokol içeriklerini sunmaktayım. Gaziantep avukat arayan danışanlarımız için ön görüşmeler, bir anlamda taslak niteliği de kazanacaktır. Doğru bir kanaldan yönlendirme aldığınız için güvenle süreci takip edebilirsiniz.

Protokol konuları kapsamı epey geniş olabilir. Çocukları yakından ilgilendiren velayet konusu protokolde mutlaka yer alır. Velayet kapsamında çocukları yanına almayacak olan kişinin görüşme saatleri protokolde bulunmalıdır. Buna ek olarak nafaka miktarı ve ödeme bilgileri de protokol içerisinde yer almalıdır.

Malların paylaşımı konusunda protokol kapsamında gereken anlaşmalar sağlanmış olmalıdır. Gayrimenkul paylaşımı, ev eşyaları, çeyizler vs. kime bırakılacaksa belirlenmelidir. Sözlü olarak anlaşmaya varılan konular anlaşmalı boşanma avukatı yazı protokolü ile dönüştürülmelidir.

İmzalar ve onay sürecinde gerekli prosedürler tamamlanır. Ziynetler, maddi manevi tazminat konularında onay aşamasına gelindiğinde taraflar gerekli imzaları atmış olmalıdır. Protokolde yer alan maddeleri okuyan ve imzalayan taraflar, mahkemeye sunulacak geçerli bir evrak hazırlatmış olur. Bu tür evraklarda aksama olmaması, mahkeme süreci bakımından son derece önemlidir.

Mahkeme işlemlerinde masrafların ve avukatlık ücretleri konusunda gerekenler sağlanır. Boşanma davası için mahkeme süreci ve öncesinde olması gerekenler taraflara aktarılır. Prosedüre uygun bir mahkeme süreci sayesinde boşanma davası sorunsuz şekilde gerçekleşmiş olur. Mahkeme süresi ve diğer ayrıntılar güncel koşullarla beraber ele alınacaktır.

Anlaşmalı Boşanmanın Artıları ve Eksileri

Evli ve ayrılmak isteyen çiftler için anlaşmalı boşanmanın artıları ve eksileri bulunmaktadır. Avantajları bakımından değerlendirme yapılırsa şu sıralama uygun olabilir:

  • Eşleri medeni yönden destekleyen bir boşanma yöntemidir. Karşılıklı konuşarak anlaşabilen çiftler durumu zorlaştırmadan sonlandırmış olur. Anlaşmalı boşanma yapıcı bir durum olduğu için psikolojik ve fiziksel açıdan yıpranmaları engelleyebilir.
  • Evlilikleri gereği hak sahibi olan taraflar, maddi açıdan zor durumda kalmadan yol ayrımına gelebilirler. Boşanmak maddi ve manevi açıdan sorun olmaktan çıkabilecektir.
  • Doğru koşullar altında anlaşmalı boşanma Gaziantep avukat başvurunuz ekonomik açıdan yıpranmaları engelleyebilir. Çekişmeli davalar maddi açıdan daha fazla yıpratıcı bir hal alabilir.
  • Anlaşmalı boşanma sayesinde evlilikleri onurlu bir şekilde sonlandırma imkanınız olur. Bireysel tercihlerde hata yaptığını anlayan taraflar kendilerini daha kolay anlayabilir ve yıpratıcı durumlar azalacaktır.
  • Anlaşmalı boşanma davasının eksi yönlerine bakılırsa, duygusal istismara dönüşebilen bir durum olabilmektedir. Özellikle şiddet içeren evliliklerde anlaşmalı boşanma pek de mantıklı bir süreç olmayacaktır.
  • Boşanma davasında anlaşmalı boşanma protokolü haricinde, süreci devamlı takip edecek bir avukat tutmanız önerilir. Çekişmeli hale dönüşebilen boşanma davasında avukatla çözüm bulmak süreci kısaltabilecektir.
  • Yasal açıdan hukuki prosedüre uygun bir boşanma sürecinde sizlere yardımcı olmaktayım. Gaziantep ve ilçelerinden gelen dava takip talepleriniz en iyi şekilde sürdürülecektir. Yazıda bahsedilen öneri ve bilgiler yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmaktadır. Hukuki açıdan bireysel değerlendirmeler için doğrudan başvuru yapabilirsiniz.

Aile hukuku konusunda kişiye ve aile durumuna özel bir değerlendirme için iletişim bilgilerimizi kullanabilirsiniz. Boşanma davası yasaları konusunda tüm merak edilenlere detaylı bir şekilde yanıt veriyoruz.

 

Yorum Yaz

Call Now Button